AK Parti Sakarya Milletvekili Ali İnci, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında Srebrenitsa soykırımını anarak, Bosna'nın acısının tüm insanlığın ortak acısı olduğunu söyledi. İnci, "Bosna’da yaşananları unutmak, Gazze'de yaşananlara göz yummak demektir. İnsanlık, bu acımasız döngüyü kırmak için sesini yükseltmeli ve uluslararası adaleti haykırmalıdır" dedi.

"Avrupa’nın Kudüs'ü Bosna"

İnci, yaklaşık 400 yıl boyunca Osmanlı ailesinin bir ferdi olarak huzur ve barış içinde yaşayan, "Avrupa’nın Kudüs'ü" olarak bilinen Bosna'da Müslümanların acımasız bir soykırıma uğradığını hatırlattı. Bu soykırımın, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'da yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak tarihe geçtiğini belirtti. Katliamın üzerinden 29 yıl geçtiğini ve saldırılar sonucunda 8 bin 372 Boşnak'ın canice katledildiğini hatırlatan İnci, Bosna'daki toplu mezarların varlığına da dikkat çekti.

300 Toplu Mezar Bulundu

Bosna Savaşı sırasında Sırp askerleri tarafından gerçekleştirilen saldırılarda binlerce Boşnak sivilin katledilerek toplu mezarlara gömüldüğünü dile getiren İnci, "Bu toplu mezarlar, yıllar sonra Bosnalıların 'mavi kelebekleri' takip etmesiyle bulundu. Mavi kelebekler, yalnızca toplu mezarların üzerinde çıkan 'Ölüm Çiçekleri' adı verilen çiçeklere konuyordu. Bu sayede Bosna'da 300 toplu mezar bulundu. Masum insanların cesetlerine ulaşmanın bu acı verici yolu, aslında insanlığın bir kez daha ne kadar acımasız olabileceğini gözler önüne seriyor," dedi.

"İnsanlık Sesini Yükseltmeli"

Bosna Hersek'in merhum lideri Aliya İzetbegoviç'in "Soykırımı unutmayın, unutulan soykırım tekrarlanır" sözünü hatırlatan İnci, "Bugün Gazze'de yaşananlar, bunun en acı örneğidir. Gazze'de masum insanlar, çocuklar, kadınlar, uluslararası toplumun sessizliği ve kayıtsızlığı eşliğinde katledilmeye devam ediyor. Bosna'da yaşananları unutmak, Gazze'de yaşananlara göz yummak demektir. İnsanlık, bu acımasız döngüyü kırmak için sesini yükseltmeli ve uluslararası adaleti haykırmalıdır. İsrail, Filistinlilerin sığındığı okulu, bahçesinde çocuklar futbol oynarken vurdu. Dün Sırplar, Markele Pazarında alışveriş yapan masum Boşnakları havan topuyla vurdu. Aradan 30 yıl geçtikten sonra bütün dünya bugün Boşnaklar için ağlıyor. Ne kadar da manidar," diye konuştu.

"İnsanlığın Ortak Acısıdır"

Bosna’da yaşananların sadece Boşnak halkının değil bütün insanlığın ortak acısı olduğuna dikkat çeken İnci, "Bu acıyı yüreğimizde hissederken, adaletin yerini bulması için mücadelemizi sürdürmeliyiz. Bosna’nın bilge lideri Aliya İzetbegoviç'in 'Bunu hiç unutma evlat! Batı hiçbir zaman medeni olmamıştır ve bugünkü refahı; devam edegelen sömürgeciliği, döktüğü kan, akıttığı gözyaşı ve çektirdiği acılar üzerine kuruludur,' sözlerini hatırlatmak gerekir," dedi.

"Emaneti Emin Ellerde"

Konuşmasının sonunda İnci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Srebrenitsa Soykırımını Uluslararası Düşünme ve Anma Günü” olarak anılmasına yönelik aldığı kararla ülkesini Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk milletine emanet eden Bosna'nın bilge lideri Aliya İzetbegoviç'in emanetinin emin ellerde olduğunu belirtti.

fotoğraf: sosyal medya

Kaynak: HABER MERKEZİ