Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) toplantısı, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Komisyon Başkanı ve Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan ve milletvekillerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda, Bakan Yerlikaya ve heyeti, İçişleri Bakanlığı’nın kadın erkek fırsat eşitliği alanında gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında komisyon üyesi milletvekillerine bilgi verdi.

Projeler ve Çalışmalar

Bakan Yerlikaya, toplantıda, İçişleri Bakanlığı'nın kadın erkek fırsat eşitliği politikaları ve yürüttüğü projeler hakkında bilgi verdi. Yerlikaya, “TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu kıymetli üyelerine, Bakanlığımızın ‘Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Alanındaki Politikaları ile ilgili yaptığı çalışmaları, yürüttüğü projeleri aktardık. Kadın-erkek fırsat eşitliğini ülkemizin ilerlemesi ve gelişmesi için temel bir gereklilik olarak görüyoruz. İçişleri ailesi olarak 600 bin personele sahibiz. 2024 yılında kadın personel sayımız toplam personel sayımızın yüzde 10’una ulaştı. Önümüzdeki yıllarda bu oran inşallah daha da artacak” dedi.

Kadına Şiddetle Mücadele

Yerlikaya, kadına yönelik şiddet konusunun büyük bir hassasiyetle ele alındığını vurguladı. “2023 yılında 308 kadın uğradığı şiddet nedeniyle maalesef hayatını kaybetti. 2024 yılının ilk 6 ayında ise 166 kadın maalesef yaşamını yitirdi. Şiddetin her türlüsünü olduğu gibi kadına yönelik şiddeti de asla kabul etmiyoruz. Bu konunun çözümüne yönelik her türlü çalışmayı ve girişimi en güçlü şekilde destekliyoruz. Elektronik kelepçe projesiyle yüksek riskli pek çok olası şiddet vakasını önlemeyi başardık,” ifadelerini kullandı.

KADES Uygulaması

Yerlikaya, 1 Temmuz itibarıyla 689 vakanın Elektronik İzleme Merkezi tarafından aktif olarak izlendiğini belirtti. “2023 yılında elektronik kelepçe kapasitemiz 1000’di. Bunu yüzde 50 artırarak 1500’e çıkardık. 'KADES' uygulamamız da bu alanda verdiğimiz mücadelede çok önemli bir yere sahip. Hayata geçirildiği günden bugüne 6 milyon 597 bin kişi tarafından indirilen KADES uygulamasında 1 milyon 219 bin ihbar alındı. Bu ihbarlar en hızlı şekilde değerlendirildi ve en yakın güvenlik birimlerimizce müdahalede bulunuldu" şeklinde konuştu.

Çalışmalar Sürüyor

TBMM KEFEK Başkanı Çiğdem Erdoğan, toplantının verimli geçtiğini belirterek, “TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Toplantımızı İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya’nın katılımlarıyla gerçekleştirdik. Sayın Bakanımız ve heyeti, İçişleri Bakanlığı’nın kadın erkek fırsat eşitliği alanında gerçekleştirdiği çalışmalarla ilgili komisyon üyesi milletvekillerini bilgilendirdi. Kadınların hayatın tüm alanlarında fırsat eşitliğine erişmesi adına tüm bakanlıklarımızla ortak paydada çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İçişleri Bakanımıza toplantımıza katılımlarından ve bilgilendirici sunumlarından dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz" ifadelerine yer verdi.

"Tatmin Edici Yanıt Alamadık"

Komisyon Üyesi ve CHP Sakarya Milletvekili Ayça Taşkent, toplantıda İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'ya kadın cinayetlerinin neden hala artışta olduğunu sorduğunu ve tatmin edici bir yanıt alamadığını belirtti. Taşkent, “Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyeleri olarak İçişleri Bakanı Sayın Ali Yerlikaya'nın komisyonumuzu bilgilendirdiği toplantımızı gerçekleştirdik. Birinci bölümde Sayın Bakanın kadına yönelik şiddetle ilgili yaptığı sunuma karşın kadın cinayetlerinin neden hala artışta olduğunu sorusunu yönelttim. Fakat kendisinden tatmin edici bir yanıt alamadık. İkinci bölümde ise Anayasa Mahkemesi'nin eşitlik ilkesine aykırı bulduğu, kadının bekarlık soyadını ancak eşinin soyadı ile birlikte kullanabilmesine ilişkin düzenlemeye yönelik şerhimizi sunduk fakat iktidar partisinin oylarıyla kadınların özgürlüğüne bir darbe daha vuruldu,” dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ