Hafta sonu Karasu, Kocaali ve Kaynarca sahillerinde olumsuz hava koşulları nedeniyle denize girişler yasaklanmıştı. Ancak yapılan tüm uyarılara rağmen birçok vatandaş serinlemek için suya girdi. Pazar günü, 4’ü Karadeniz’de, 1’i Sakarya Nehri’nde olmak üzere toplam 5 kişi boğularak hayatını kaybetti.

Günün ilk boğulma haberi, Sakarya Nehri'nden geldi. Adapazarı'nda arkadaşlarıyla serinlemek için Sakarya Nehri'ne giren 11 yaşındaki Irak vatandaşı Abdullah Qaıd Shareef, boğularak yaşamını yitirdi. Çocuğun cansız bedeni AFAD ekipleri tarafından sudan çıkarıldı.

Sapanca'dan arkadaşlarıyla Karasu Sahil Park'a gelen 31 yaşındaki Caner İnel, denize girdikten kısa süre sonra kayboldu. İhbar üzerine bölgeye polis, cankurtaran, sağlık ve sahil güvenlik ekipleri sevk edildi. Dalgıçların su altında, cankurtaran ve sahil güvenlik ekiplerinin ise jet ski ve botlarla su yüzeyinde yaptığı aramalara drone ile havadan destek verildi. Yaklaşık bir saatlik çalışmanın ardından, İnel'in cansız bedeni kaybolduğu yerden yaklaşık 50 metre uzaklıkta bulundu.

Karasu Limanı'nın batı kısmında dalgalara kapıldığı ihbarı alınan bir kişi için ekipler arama çalışması başlattı. Kısa süre sonra, Moldova uyruklu tır şoförü 35 yaşındaki İgor Poposcu'nun cansız bedenine ulaşıldı. Arifiye’den Kandıra Babalı’ya giden 6 arkadaşın rip akıntısına kapılması sonucu iş insanları Ertuğrul Kubilay ve Mustafa Özdemir denizde boğuldu.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Cankurtaran Grup Amiri Samet Karaca, gazetemize özel yaptığı açıklamada, geçen yıla göre Karasu'da yoğunluğun arttığını belirtti. "Önceliğimiz her zaman vatandaşımızın can güvenliği oldu. Denize girme yasağı kararlarını sahil güvenlik ekipleriyle yaptığımız çalışmaların sonuçlarını kaymakamlığa bildirerek aldırıyoruz" dedi.

KARACA UYARDI

Sezon başından bu yana 53 boğulma vakasına müdahale ettiklerini belirten Karaca, bu vakalardan 2'sini 112 Acil Servis ekiplerine yönlendirdiklerini söyledi. Karaca, "Şu ana kadar hayatını kaybeden olmadı. Ancak pazar günü, mesai saatimiz dışında 2 vatandaşımız yasaklara rağmen suya girerek boğuldu. Vatandaşlarımızdan her zaman cankurtaranların olduğu yerlerde denize girmelerini ve talimatlara uymalarını rica ediyoruz. Özellikle küçük çocuklara dikkat edilmeli, aileler çocuklarıyla birlikte suya girip çıkmalı. Çocuklar boğulma tehlikesiyle karşılaştıklarında yardım isteyemezler. Tek temennimiz, sezonu sıfır kayıpla kapatmak. Bu yüzden tüm uyarıların ciddiye alınması gerekiyor" dedi.

Muhabir: Şevval GEÇİN